VI. Ulusal UMKE Tatbikatı Kocaeli'de Gerçekleşti.
30 Ocak 2017 Pazartesi
Yayınlayan: İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürlüğü

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen VI. Ulusal UMKE Tatbikatı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da katılımıyla gerçekleşti.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen  tatbikatta İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Mürsel Durmaz organizasyonunda emeği geçen ve etkinliğe katılarak destek veren tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Tüm illerden UMKE ekiplerinin katılım sağladığı kış tatbikatına Sağlık Bakanı Akdağ'ın yanı sıra AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün, Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Cemil Yaman, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak, tüm ilçe kaymakamları, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Hasan Aydınlık katıldı.

"Dünyanın afetlere en hazır ülkesi Türkiye"

Tatbikatın başlangıcında konuşan Bakan Akdağ, "Depremden sonra dönemin milletvekili Sayın İzmit Belediye Başkanı kuruluşuna imza attığımız UMKE bugün 8 bin gönüllüyle görevine devam ediyor. İftiharla ifade ediyorum ki bugün dünyanın afetlere en hazır, en donanımlı ve gönlü ve şefkati en hazır olan ekibi Türkiye Cumhuriyeti'nde kurulmuştur. Allah'a binlerce defa şükrediyorum. Rabbim bize hiçbir felaket göstermesin. Ama tarihin seyrinde bazen kaçınılmaz oluyor. Bu kaçınılmazlığa karşı hazır olmanız lazım. Benim nazarımda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı olarak UMKE gönüllüleri için yok yok arkadaşlar. Ne ihtiyaçları varsa, hangi eğitime ihtiyaç duyuyorlarsa hepsini en üst seviyeden karşılamaya bundan sonra da devam edeceğiz" dedi.

Tatbikat Bakan Akdağ'ın anonsu ile başladı

Açılış konuşmalarının ardından Akdağ, telsiz yardımıyla tüm UMKE ekiplerine seslenerek tatbikatı başlattı. Daha sonra protokol davetlileri ile tatbikat alanına giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kurtarma tatbikatlarını izledi.

Tatbikatlar kapsamında senaryo gereği Osman Gazi Köprüsü'nde zincirleme trafik kazası, İZAYDAŞ tesislerinde kimyasal sızıntı, Kartepe'de çığ faciası, Körfez'de gemi kazası, Gölcük'te meydana gelen deprem gibi doğal afet ve kazalarda yaralananlara ekipler tarafından müdahale edildi.

"Tatbikatlar hazır olmamız için önemli"

Ekipler tarafından icra edilen tatbikat sonrası değerlendirmede bulunan Sağlık Bakanı Akdağ, "Aslında bu tatbikat AFAD kurtarma ekiplerin hem sağlıktaki UMKE ekiplerimizin hem güvenlik görevlilerimizin hem itfaiye ekiplerimizin birlikte organize bir biçimde mukabil bir biçimde müdahale edebileceklerini gösteriyor. Ayrıca arkadaşlarımızın organizasyonunu güçlendiriyor. Aslında afetlerde hazır olmak çok önemli. Hem yetişmiş personeliniz olacak, yeterli ekipmanının olacak hem de bu ekiplerin birbiriyle çok organize bir biçimde çalışması gerekiyor. Bu tatbikatlar bize bunları kazandırıyor" şeklinde konuştu.

8 bin 500 gönüllü ile UMKE hazır

Bakan Akdağ'ın ardından söz alan Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Hasan Aydınlık, 8 bin 500 gönüllü personelle her an hazır olduklarını belirtti. UMKE'nin kuruluşunda görev alan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ise gönüllü bir şekilde canlarını başkaları için tehlikeye atan UMKE ekiplerine teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katılımıyla gerçekleşen Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) yaralı kurtarma ve ilk yardım tatbikatı, gerçeğini aratmadı.

Haber 338 defa okundu
 
RSS
Adres: Körfez Mahallesi Ankara Karayolu Caddesi no: 129, 41040 İzmit/KOCAELİ ( Valilik Kompleksi ) Tel : +90 (262) 300 60 00
kocaeli@saglik.gov.tr
Copyright © 2015 Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kurumu. Tüm Hakkı Saklıdır.